Gratis OV 65-plussers leidt niet tot structureel meer ov-gebruik
In maart, april en mei 2009 hebben alle Amsterdammers van 65 jaar en ouder de mogelijkheid gekregen om gratis met het openbaar vervoer in de stad te reizen. Dat leidde tot meer gebruik van het ov door ouderen en minder gebruik van fiets en auto. Maar na de proef maken de 65-plussers ongeveer even vaak gebruik van het openbaar vervoer als voor de proef.
Van de 87.000 aangeschreven Amsterdammers heeft 59% (51.000 mensen) de OV-chipkaart aangevraagd. Na afloop van de actie heeft O+S, in opdracht van de dienst Infrastructuur Verkeer en Vervoer, de proef geëvalueerd. De gegevens van het GVB laten zien dat 41.000 reizigers met de gratis OV-chipkaart de kaart op de juiste wijze gebruikt hebben door goed in- en uit te checken.
Het eerste doel om 65-plussers meer gebruik te laten maken van het openbaar vervoer lijkt ten dele te zijn gehaald. De 65-plussers die gebruik hebben gemaakt van het aanbod hebben meer gebruik gemaakt van het openbaar vervoer dan ze ‘normaal’ doen. Het gebruik van de fiets en auto is tijdens de actieperiode licht gedaald. Na de proef maken de 65-plussers ongeveer even vaak gebruik van het openbaar vervoer als voor de proef.
De tweede doelstelling was om 65-plussers meer deel te laten nemen aan maatschappelijke activiteiten. Een vijfde van de 65-plussers heeft met het gratis OV extra activiteiten ondernomen. De extra activiteiten die zij ondernamen, waren winkelen/boodschappen doen, gevolgd door wandelen, parkbezoek en culturele activiteiten. De frequentie waarmee dit gebeurde is onbekend.
Laatste berichten in rubriek OV
Gerelateerde berichten
- Drie maanden gratis OV in Amsterdam voor 65-plussers
Vanaf 1 maart 2009 kunnen 65-plussers inAmsterdam drie maanden gratis met het OV van GVB te reizen. ...... - Gratis OV-maandabonnement voor nieuwe Amsterdammers
Nieuwe inwoners van Amsterdam krijgen per 1 oktober van de gemeente en GVB de komende jaren als proef een gratis maandabonnement voor het openbaar vervoer: de GVB-kennismakingskaart....... - Dordrecht verlengt proef met gratis openbaar vervoer
Dordtenaren van 65 jaar en ouder kunnen ook het komende half jaar gratis gebruik maken van alle buslijnen in Dordrecht. De gemeente heeft besloten de proef met gratis openbaar vervoer voor 65-plussers te verlengen tot en met 31 december 2010.......

Raar, dat dit effect alleen in Amsterdam, dan schijnt voor te komen. Want bij ander pilots is wel degelijk toename van OV-busvervoer vastgesteld. Soms met een percentage van bijna 40%.