Steeds beter gebruik Utrecht Bereikbaar pas
Stad- en streekvervoer van GVU/Connexxion is onder gebruikers van de Utrecht Bereikbaar Pas populair. Eenderde reist met de streekbus, ruim de helft gebruikt stadsbussen en een kwart reist met de tram. Ook OV-fiets is onder de pashouders in trek. Bijna 20% geeft aan OV-fiets te gebruiken of dat van plan te zijn. Het aantal ritten door pashouders in Utrecht stijgt met de week.
Dit blijkt uit een onderzoek dat Utrecht Bereikbaar momenteel houdt onder haar pashouders, zo meldt de TasForce MobiliteitsManagement.
De Utrecht Bereikbaar (Plus)pas is een persoonsgebonden pas die forenzen kunnen gebruiken voor hun woon-werkverkeer richting Utrecht. Pashouders hebben onder meer toegang tot alle bussen en sneltrams binnen de stadsregio Utrecht, OV-fiets en KPN Hotspots in heel Nederland. Forenzen die buiten de stadsregio Utrecht wonen, maar in Utrecht werken krijgen een Pluspas en hebben naast de bovengenoemde faciliteiten ook nog recht op gebruik van P+R Terreinen en hoogfrequent busvervoer daar vandaan, streekbussen van buiten de stadsregio Utrecht en op sommige trajecten de trein. Werkgevers die gevestigd zijn in Utrecht of Nieuwegein kunnen de pas voor hun personeel aanschaffen. De gewone pas kost €75, de Pluspas €250 per jaar.
Driekwart van de respondenten geeft nu aan de pas te gebruiken en ruim 10% is van plan dit binnenkort te gaan doen. Na de zomer presenteert Utrecht Bereikbaar het totaalbeeld van de eerste zes maanden van 2009 inclusief de definitieve resultaten van het pashouderonderzoek.
Utrecht Bereikbaar wil, afhankelijk van de hinder, dagelijks minimaal 2.000 auto’s uit de spits te halen om zo Utrecht en haar omgeving bereikbaar te houden. Daarom is vooral het gedrag van automobilisten belangrijk. De helft van de respondenten was of is een zogenaamde autosolist (woon-werkverkeer met privé- of leaseauto). Driekwart van hen zegt de Utrecht Bereikbaar Pas inmiddels te gebruiken. Zelfs als deze automobilisten de pas niet dagelijks gebruiken, moet er effect op de wegen merkbaar zijn. Welk effect dat precies is wordt nu onderzocht.
P+R
Uit de voorlopige resultaten en tellingen blijkt dat het gebruik van P+R Terreinen in combinatie met de snelwegbus nog wat aarzelend op gang komt. Daarop onderneemt Utrecht Bereikbaar nu actie: pashouders ontvangen binnenkort een reisadvies en reistijdvergelijking en de inzet van het materieel wordt beter afgestemd op de vraag. Overigens waarderen de respondenten het dat hun werkgever de Utrecht Bereikbaar Pas beschikbaar stelt.