Zweden model voor verkeersveiligheid kinderen
In de 27 EU landen kwamen de afgelopen tien jaar 18500 kinderen om het leven in het verkeer. In 2007 waren dat er alleen al 1200. Daarvan zouden 600 verkeersdoden te voorkomen zijn geweest als heel Europa het Zweedse veiligheidsniveau zou hebben.
Dit zegt de Eurpean Transport Safety Council (ETSC). Toch de is de veiligheid voor kinderen wel verbeterd in de afgelopen tien jaar. Portugal maakte relatief de grootste sprong voorwaarts met een reductie van het aantal kinder-verkeersdoden met 15 %. Landen als Frankrijk en BelgiĆ« verbeterden met circa 10 procent. Nederland scoort in het overzicht ‘beter dan gemiddeld’.
De verschillen tussen de Europese landen zijn groot. Zo is de kans voor een kind om bij een verkeersongeval om te komen zeven maal groter in Litouwen dan in Zweden, dat het hoogste veiligheidsniveau kent.
De ongevallenreductie komt overigens niet alleen door verkeersveiligheidsmaatregelen, zoals bijvoorbeeld autozitjes en dergelijke. Het heeft ook te maken met het feit dat kinderen steeds meer met de auto naar school worden gebracht en minder tijd op straat doorbrengen, aldus de ETSC. Die vindt dat geen goede zaak: er zou meer gelopen en gefietst moeten worden, maar dan wel veilig. Verhoging van de veiligheid is ook economisch gezien profijtelijk. Iedere euro die aan de veiligheid van kinderen wordt besteed bespaart circa 30 euro aan kosten voor medische zorg, zo becijfert de EU.